GO UP

Directory of trainers of
Kids' Skills for Parents ...and other caretakers

Australia

To get training (to become a trainer) in this program please contact Lighthouse Resources in Brisbane (part of Kyabra Community Association or Strengthtening Family Connections, Yepppoon.

Ali Dodd
Belinda Lindel, Rockhampton
Barber Di, Q-Psych, Brisbane
Brooke Brandon, Rockhampton
Karen Briggs - RRISC Rockhampton
Nola Radel, Rockhampton
Dianne Holloway, Rockhampton
Debbie Robson, Rockhampton
Mooney Karen, Central Queensland region
Susanne Pill, Rockhampton
Allison Roberts, Rockhampton
Alicia Harris Rockhampton
Scharryn Kneen Anglicare Central Queensland
Chantelle Stockheim, Rockhampton, Women’s Health Centre
Kim Hurle, Emerald, Qld
Kate Alcorn, Education Queensland
Landeta Gay
Lesley Balch Life Without Barriers
Norman Barry Mater Health Services
Penelope Blackwell Royal Children's Hospital
Alison Bogicevic Cerebral Palsy League of Qld
Jasmine Bruce Centacare
Philip Collier Caboolture Service Centre
Penny Cosh Disability Services Queensland
Janece Famularo
Disability Services
Marie Hainaut Family Support Network
Deb Hodder Communities for Children Inala to Ipswich
Neal Kaer
Vicki Lennox Emerging Swan Coaching
Sarah Lowndes Communities for Children Inala to Ipswich
Nubia Jaimes
O'Mara April, Healthy Life Transitions
Lisa Mazzeo Life Without Barriers
Cheryl McMahon Lifeline Community Care - Families Plus
Suzanne Osbourne Marsden Families Program
Barbara Robinson, Yeppoon.
Ryan Donna, Families plus, QLD
Rutherford Meredith, Department of Communities
Amanda Prickett Mary and Marthas
Julie Thurston
Disability Services
Jody Willoughby Lifeline Families plus- LOGAN
Greg Muller, Guidance Officer, Frenchville State School, Rockhampton

Canada - Quebec

Trainers' trainers

Lucile Bouchard, Quebec
lucile.bouchard@videotron.ca

Fournier Lise, Québec
shouba@videotron.ca

Trainers

Allard Brigitte, Québec
Asselin, Julie, Québec
Auclair Marie-Claude, Québec
Audet Patricia
Beaudin Katie, Sept-Îles
Beaulieu Christine, Rivière-du-Loup
Bolduc Sophie, Rivière-du-Loup
Bourque, Annette, Beauceville
Bergevin, Julie
Bilodeau, Michelle
Cabrejo, Graciela
Annick, Chénard, Québec
Couture Anne, Québec
Marie-Eve, Deschênes, Québec
Dubé Carolyne
Dubé, Louise, Québec
Dufour Isabelle
Dumas, Caroline, Québec
Couture, Anick
Susana Delgado St-Jean-sur-Richelieu
Marthe Flamand
Fortin Valérie, Québec
Fournier Lise, Québec
Gagné, Karine, Québec
Galarneau Annie
Karine, Latulippe
Gagné Serge, Québec
Gagné Sylvie, Québec
Johanne Lafleur Gatineau
Lamontagne, Marie-Ève
Laplante, Dominique
Laroche Mireille, Québec
Larrivée Édith, Québec

Lavoie Suzan
Noémie Lévesque Ste-Anne-des-Monts
Letarte Isabelle, Québec
Mac Kay Nathalie, Québec
Maroist, Jessica
Martel Diane, Québec
Morneau Lyne, Québec
Morin, Marie-Hélène
Moreau, Édith
Ouellet Serge, Québec
Perron Roxane, Québec
Perreault, Annie
Véronic Pratte Québec
Danielle Plouffe Charlemagne
Rioux Mélanie, Québec
Royer Katie, Québec
Marie-Ève, St-Pierre
Soulières Linda, Québec
Claudine Paquet, Québec
Gamache Émilie, Montmagny
Lavergne Sylvie, Gatineau
Ouellet, Josée, Rivière-du-Loup
Rodrigue, Andrée, Beauceville
Savard, Georgianne, Portneuf
Sylvie, Sicotte L'Assomption
Suzanne, Sureau Charlemagne
Tanguay Julie
Thibeault, Nancy Québec
Tremblay, Danielle
Tremblay, Annie, Québec

Canada - in English

Jocelyne Pouliot

China

Ms. Li Hongyan (Julia)
Tel.: +86 139 013 922 35 (Beijing), +358 458 010 689 (Finland)
Email: Hongyanli513@hotmail.com

Ms. Yang Miao
Tel.: +86 136 0136 7697
Email: 379248978@qq.com

Ms. Zhang Cong-Lin
Tel.: +86 139 0120 0653
Email: 303158059@qq.com
Ms. Ren Shuang
Tel.: +86 138 3836 6659
Email: renshuang659@163.com
Ms. Chen Fang
Tel.: +86 138 1951 9633
Email: 190751404@qq.com
Ms. Wei Wei
Tel.: +86 135 5299 2744
Email: wei.wei@kidsskills.cn
Ms. Liu Feng
A teacher of a primary school, Beijing, China
Tel.: +86 189 108 837 79
Email: jzsylf@163.com
Ms. Guo Yao
A coach, Wu-Han, Hu-Bei Province, China
Tel.: +86 138 860 708 80
Email: 412300053@qq.com
Ms. Meng Zhen
Tel.: +86 150 012 868 51
Email: 58585650@qq.com
Ms. Liu Bin
Qingdao, Shandong
Email: monica_liu1982@163.com
Ms. Nian Haiwei
Beijing
Email: 64960435@qq.com
Ms. Song Tingting
Beijing
Email: vivian_stt@hotmail.com
Ms. Xiao Yu
A teacher, Shi-Jia-Zhuang, Hebei Province
Tel: 86 189 31185722
Email: 184590624@qq.com

Ms. Yang Jian
A parenting trainer, Beijing
Tel: +86 13701325584
Email: ruoshui3712@163.com

Ms. Zhang Xi-Zi
CEO of Qi-Xiang Education, Shan-Tou, GuangDong Province
Tel: +86 18607686970
Email: 5878996@qq.com
Ms. Shi Lili
Tel: +86 18686658691
Email: 377286016@qq.com

Ms. Wang Xiaohong
Tel: +86 13509718084
Email: wangxiaohong_kt@163.com

Ms. Yu Yan
Tel: +86 13842470101
Email: fable747@163.com

Ms. Wang Hao-Chun
Phone: +86 18911392287
Email: 1015183325@qq.com
Ms. Yao Mo-Han
Phone: +86 18791361111
Email: 772151171@qq.com

Denmark

Gull-Britt Madelene, Herning
Jørgen Andersen Hillerød
Lisbeth Aner Nykøbing F.
Mette Bach Petersen Ikast
Mette Bach Larsen Helsingør
Jette Bentsen Middelfart
Lenette Dorthe Bertelsen Herning
Bente Brandstrup Nyborg
Jane Christensen Skjern
Anette Bitten Christensen Tåstrup
Lene Damholdt Herning
Conny Daugbjerg Allerød
Ulla Drewsen-Lidsmoes, Greve
Katrine Eskelund København K
Stine Flygare, Greve
Vibeke Fogh Stege
Anne Karin Fris Skjern
Marianne Gad Nykøbing F.
Gerd-Onny Gauslå, Greve
Ditte-Maria Harck Ravn Ishøj
Joan Henriksen Herlev
Lars Hjelm Helsingør
Merete Hoffmann Hjerm
Anne Holde Haslev
Eva Nim Holm Vanløse
Lisbeth Jessen Hougaard, Greve
Camilla Hviid Hillerød
Winnie Horst Jensen, Ringsted
Line Kristine Jensen Hørning
Susanne Jensen Århus C
Camilla Johnsen Kolding
Anita Jørgensen, Greve
GullBritt Kjærsgaard Jepsen Herning
Lina Kjær Holbæk
Ingrid Kjærgaard Randers
Dorte Kofod Rønne
Bodil Korshøj Ikast
Randi Kristensen Allerød
Marianne Krogstrup, Greve
Brian Ruengkratok Lang Hinnerup
Jette Lantow Stenløse
Jane Larsen, Greve
Bettina Bo Larsen Køge
Camilla Leth Magnussen Galten
Mettelene Lund Rosenlund Greve
Astrid Lundgaard Marsta
Hernig Manijeh Masourmali, København
Susanne Marcker Rønne
Malene Melander København K
Henrik Mikkelsen Greve
Henrik Mikkelsen Greve
Elise Munch, Greve
Helle Mølgaard Valby
Rie Marina Møller Stenløse
Elsebeth Nielsen, Greve
Susanne Nielsen Ugerløse
Trish Nymark Herning
Brita Pedersen, Greve
Mette og Henrik Petersen, København (TRAINER)
Anke Plato Christensen Dalby
Claus Primdahl Hvidovre
Hanne Grinda Rasmussen, København
Lise Lotte Reiter, København
Cathrine Rasbøl, Tårnby
Lene Rasmussen Herlev
Jette Rosborg Frederiksberg
Solvejg Rosenkilde Nielsen, Svaneke
Dorthe Røge, Vejle
Aase Schmidt Assens
Marianne Sivholm, Greve
Tove Snedker Ikast
Karen Steffensen Greve
Birthe Stahlfest, Greve
Anne Strøh Middelfart
Berit Steen Thomassen Randers C
Michal Støckel Hvidovre
Line Marleen Thostrup Skjern
Tina Tronhjem Erlandsen København K
Marianne Willert Stege
Mette Willert , Greve

 

Japan

The program is represented in Japan by Yukako Bareil-Samata, Kids' Solutions.

If you are interested in becoming a facilitator of this program, please contact Yukako Bareil-Samata at bareil@kidssolutions.jp

The following representatives are certified to train facilitators for this program

Yukako Bareil-Samata
Clinical Psychologist, Tokyo
www.kidssolutions.jp
Yuichi Takenouchi
Kids Solutions’ advisor, Kanagawa

Dr. Kiyoshi Nagata
Psychiatrist, Kids Solutions’ advisor, Okinawa

Naoko Matsuki
Academic Development Support
Teacher/Junior High School Teacher, Tokyo
Junko Miki
Clinical Psychologist, Nara
Nara Naikan Training Center www4.ocn.ne.jp/~naikan/

Kaoru Fujishima
Psychiatric Social Worker,Tokyo

Yukikazu Iwao
career counselor
www.spread-p.jp
Makiyo Yasuda
Work & Life x Career Solutionist
Fukuoka

Kiyoko Yamakawa
school counselor for foreign students
Kanagawa

Kazuyo Sonomura
Clinical psychologist, school counselor,
kindergarten counselor, Osaka
Nagomi counseling room
https://k-m0502-2017.jimdo.com/

 

Norway

Anne Lene Rinde, Notodden
Ruth Steinmoen Kåsa, Notodden
Berit Thorsrud, Mysen
Bernstein, Anette, Oslo
Lisbeth Buunk, Harstad
Marit Grande, Hønefoss
Anne Grasaasen
Rune Holmedal, Drøbak
Heidi Jølstadengen, Frogner
Sølvi Lillemæhlum, Hamar
Ellen Lyngvær Hjelset, Hjelseth
Tone Martinsen, Aurskog
Anita Mikalsen, Harstad
Lea, Liv Beate, Sandnes
Leif Pagander Fredrikstad
Bjerkestrand, Rannveig, Trondheim
Skoie, Reidun Kasin, Notodden
Eva Oline Nordsteien, Nærsnes
Runhild Skaane Raastad, Hønefoss
Monika Sohlberg, Hamar
Edit Valfridsson, Grong
Kristin Vedal Unn
Inger Holde Kjesbu, Steinkjer
Grete Jegersen, Steinkjer
Heidi Henriksen. Steinkjer
Marion Voorham Tutturen, Eidsberg
Liv Ragna Aamodt, Ringerike kommune
Hilde Abrahamsen, Hole kommune
Hege Åmodt, Hole kommune
Pia Frog Mandt, Hole kommune
Kari Langehaug, Ringerike kommune

Espen Pedersen, Hole kommune
Lise Thurmann-Moe, Ringerike kommune
Nanna Kristoffersen, Ringerike kommune
Laila Helen Granheim,
Anna-Siv S Blomdahl, Røyrvik kommune
Laila Bygseth, Røyrvik kommune
Hilde Elvevold Randgaard, Oslo
Hege Iren Løge, Bryne
Hanne Hope, Oslo
Vigdis Ersvik, Oslo
Hanne Cecile Engh, Skedsmo Kommune
Irene Einstabland, Skedsmo Kommune
Anita Marø, Indre Nærøy

Tekla Rodvang
, Frogner
Linda M Haugan, Notodden
Per Kjeve, Mysen
Stine Bjerke Windt, Mysen
Gro Kristiansen, Oslo
Laila Sagstad Fosso, Norheimsund

Ann Kristin Svenningsen, Hagavik

 

Poland

Jacek Ostrowski, Wlodzimierzow

 

Portugal

Carina Santa Bárbara
A PAR Association
www.a-par.org

Patrícia Várzea
Associação Aprender em Parceria - A PAR
https://a-par.org/

Isabel Maria dos Reis Martins Duarte
Obra Social Paulo VI
www.obrasocialpaulovi.pt

Maria Prates de Carvalho
Associação Aprender em Parceria - A PAR
www.a-par.org

 

Sweden

Igor Ardoris Malmö
Elna Jellvi Malmö
Gun Karlsson Bergsjö
Trine Mogensen Lund
Peter Wallen Uddevalla
Sinikka Söderlund Eskilstuna
Eva Hällström Sundsvall
Lena Hellström Sundsvall
Maria Ayre Vaxholm
Anna Sköldunger Bergsjö
Jane Bergqvist Bergsjö
Ulrica Engvall Bergsjö
Cristina Fast Umeå
Anitha Lannefors Carlström Fotö
Elisabeth Wallenklev Malmö
Matilda CarlssonÖrebro
Pia Samuelsson Ilsbo
Lena Linné Ilsbo
Ing-Marie Hjelm Ilsbo
Karina Holmström Ilsbo
Karl-Göran SundqvistÖrebro
Astrid Lindh Bergsjö
Lena Stark Mickelsson Bergsjö
Robert Abraha Hägersten
Bozena Berglin Bergsjö
Ulrika Olsson Bergsjö
Tomas Nordin Nyköping
Kristin Ring Farias Södertälje
Marta Felippe Eskilstuna
Agneta Ekström Märsta
Christina Lyngbrant Märsta
Kjeld Pedersen Göteborg
Sirpa Pedersen Holappa Göteborg
Nadja Pedersen Göteborg
Britt-Marie Siegwan Robertsfors
Kristina Mårtensson Helsingborg
Catharina Jern Färjestaden
Petra Åström Stockholm
Carina Norlén Stockholm
Å sa Sourander Sigtuna
Ulla MortensenÅmål
Sandra BokhultÅmål
Emma Norbeck Stockholm
Maria Sundberg Kista
Malin Ganneby Kista
Anneli Söderberg Kista